'700 bin Sahte Emeklilik' İddialarına İlişkin SGK'dan Açıklama geldi.
28.01.2020 Saat: 14:09

'700 bin Sahte Emeklilik' İddialarına İlişkin SGK'dan Açıklama geldi.

SGK, Almanya'da yaşayan '700 bin vatandaşa sahte emelilik verildiği' haberlerine ilişkin açıklama yayımladı. Yapılan haberlerin art niyetli olduğu belirtilen yazılı açıklamada; "Kurumun 25 milyar dolarlık bir zarara uğratıldığı yönündeki haberler gerçek dışıdır" ifadeleri yer aldı.


SGK YALANLADI

Bazı basın organlarında, "Almanya'da yaşayan 700 bin vatandaşın sahte emeklilik şirketlerince dolandırılarak emekli yapıldığı, SGK'nin bu şekilde 25 milyar dolar zarara uğratıldığı ve bu kişilerden geriye dönük ödeme talep edildiği" şeklinde yer alan haberler, SGK tarafından yapılan yazılı açıklamayla yalanlandı.


"TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK VE GÜZİDE KURUMLARDAN BİRİYİZ"

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Haberde Almanya'da ikamet eden vatandaşlarımıza yönelik yer alan iddialar ve verilen bilgiler gerçek dışıdır. SGK, her yıl Sayıştay tarafından denetlenen Türkiye'nin en büyük ve güzide kurumlarından biridir. Yapılan her işlemin denetime tabi olduğu kurumumuzun haberde iddia edildiği gibi 25 milyar dolar gibi bir zarara uğratılması mümkün değildir. Halihazırda haberde belirtilen tarih aralığında toplamda 481 bin 911 vatandaşımız ilgili kanun kapsamında emekli olmuş ve kendilerine yaşlılık aylığı bağlanmıştır. Yani haberde iddia edildiği gibi 700 bin kişinin emekliliğinin iptal edildiği ve SGK'nin 10 yıl geriye dönük tüm maaşlar ve emeklilik ikramiyelerini geri istediği şeklindeki bilgi kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır" ifadelerine yer verildi.


"HABERLER ART NİYETLİDİR"

Belli periyotlarda servis edilen benzer haberlerin art niyetli olduğu vurgulanan yazılı metinde, "Kurumumuzca paravan şirketlere yönelik denetimler düzenli periyotlarda yapılmakta ve vatandaşlarımızı mağdur etmeye yönelik girişimlere kesinlikle müsamaha gösterilmemektedir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan, paravan emeklilik şirketlerine karşı dikkatli olmalarını ve şüphe duydukları durumları ülkemizin çalışma ataşelikleri ve büyükelçiliklerimize bildirmelerini, ayrıca emeklilik iş ve işlemlerini de bu kurumlarımız aracılığıyla gerçekleştirerek resmi kurumlarımız haricindeki kişi ve kurumlara itibar etmemelerini önemle rica ederiz" denildi.